עמותה הישראלית לסוסי קווטר

סוס הקווטר האמריקאי - מהו ?

לסוסי קווטר מהו סוס קווטר אמריקאי? אם ראית אי פעם סוס בפעילות בהם מודדים זמן ברודיאו, הצטרפת לעבודת בקר בחווה או התבוננת בסרט מערבון על פני המסך הקטן או הגדול בסיכוי של 9 מתוך 10 ראית סוס קווטר אמריקאי. לסוסים קומפקטים אלה, המעוטרים שרירים כבדים המכסים את גופם, יש את היכולת לרוץ מרחקים קצרים בקו ישר מהר יותר מכל סוס אחר. המהירים שבהם זכו להיקרא בשם "סוסי ריצה מפורסמים מגזע קווטר אמריקאי" על ידי המתיישבים האנגלים בשנת 1600.
ב-1940 הוקם אירגון שמטרתו לשמר את הגזע שברבות הימים קיבל את השם הרשמי " סוס הקווטר האמריקאי".
ישנם 16 צבעים מוכרים לגזע הקווטר: ביי ( חום כהה עם זנב, רעמה וגרביים שחורים) סורל - גינג'י עם רעמה בהירה במקצת מהגוף, שחור, בקסקין- צבע חום מאד בהיר עם זנב ורעמה שחורים, פלמינו-צבע חום מאד בהיר עד צהבהב עם רעמה וזנב לבנים, ערמוני, גרולו-אפור עם שפריץ לבן על כל הגוף, רד רואן-אדמדם עם שפריץ לבן,ביי רואן- חום כהה עם שפריץ לבן, בלו רואן-אפור כחלחל, חום, פרלינו וקרמרילו-צבע עור ורוד ועיניים כחולות. (תמונות וחלקי גוף ראה באתר aqha.com באנגלית).
קצת היסטוריה סוס הקווטר האמריקאי למעשה נוצר כשערבבו את גזעי הסוסים שהובאו לארץ החדשה. הבסיס לגזע נובע מערבוב סוסים ערביים, הבארב וגזעים תורכיים שהובאו לאמריקה על ידי סוחרים וחוקרים ספרדים. נבחרו מתוכם זכרים ונקבות משובחים במיוחד ואותם הרביעו עם סוסי טורוברד איכותיים במיוחד שהובאו מאנגליה. התוצאה היתה סוס קומפקטי עטור שרירים שיכול היה גם לבצע יום עבודה מלא מהבוקר עד הערב עם אוכף ורוכב כבדים על גבו וגם סוס שמסוגל לרוץ רבע מייל מהר יותר מכל סוס אחר.

סוס קווטר תכונה שנייה זו גרמה לסוס זה להיות סוס מאד פופולרי במרוצים של סוף שבוע . כשהחלה הנדידה מערבה כך נדד סוס הקווטר עם המתיישבים ובשנת 1800 כשהוקמו חוות הבקר הגדולות התברר כי סוס זה מתאים במיוחד לתנאים הקשים ולעבודה בחוות אלה. התכונות הרבות שעושות את סוס הקווטר האמריקאי לסוס האידיאלי לקאובוי עושים אותו לבחירה הטובה ביותר כסוס רכיבה לכל. הסוס נעים לעין בשל הגזעים הטורוברד והספרדי הנמצאים בו, עם איכות וכוח הגלויים לעין. הוא אינו גדול מדי ועל כן קל לעלות ולרדת ממנו ואינו צרכן גדול מדי של אוכל. אך מה שמיוחד בסוס הקווטר זה הלב הרחב והאופי הנוח שכל מי שמחזיק בסוס שכזה למד להכיר ולהעריך. סוס הקווטר הוא הסוס הורסיבילי ביותר בעולם - הוא יכל לעשות הכל ואם אפשר לומר- עם חיוך ואהבה!