עמותה הישראלית לסוסי קווטר

מכת חום בסוסים

רבים הם בעלי הסוסים שאינם מודעים לכך שהסוס, כמונו, רגיש למכת חום ועלול אף למות אם לא ישימו לב לסימנים המקדימים וטיפלו בהם.
ד''ר ריינס, מאוניברסיטת אוקלהומה סטייט מדגיש כי סוסים המוחזקים באורוות לא מאווררות או מובלים בקרונות לא מאווררים בימים חמים נמצאים בסכנה. השילוב בין חום ולחות שואבים את כוחותיו של הסוס ושוברים את מנגנון ההגנה שלו והיכולת שלו לצנן את עצמו, ואם בנוסף לכך אינו במצב גופני מספיק טוב כדי לבצע את העבודה הנדרשת ממנו, ואין לו מספיק מים זמינים לשתיה, קיימת סכנה ממשית שייפגע ממכת חום.

על מנת להימנע ככל האפשר מסכנת מכת החום רצוי שיהיה לסוס מים טריים זמינים בכל עת ושתהיה אבן מלח מינרלית בתאו. אבן המלח עוזרת במידה מסוימת אך בתנאים מאד קיצוניים של חום ולחות היא אינה מספיקה.
כשסוסים מזיעים הם מאבדים אלקטרולים שהם המלחים הדואגים למצב בריאות תקין. בימים חמים במיוחד או אחרי עבודה מאומצת ביותר ניתן לראות את המלחים על גופו של הסוס בתור גבישי מלח לבנים. רוכבי טיולים, ורוכבי סיבולת דואגים להשיב מלחים אלה לסוסים שלהם דרך הפה.
תוספת זו של אלקטרוליטים חייבת להיות במימון מדוד שכן יותר מדי אלקטרוליטים יכולים לגרום לנזק באותה מידה שפחות מדי אלקטרוליטים.

בימים חמים ולחים במיוחד כדאי לשים לב לסימנים של מכת חום.
"כל סוס מגיב אחרת לחום בדיוק כמו שכל אדם מגיב אחרת" אומר דיויד פרימן, מומחה לסוסים באקלהומה סטייט:"יש כאלה שסובלים את החום בלי בעיה מיוחדת ויש שקשה להם יותר לשאת אותו." הסימנים הברורים ביותר לכך שהסוס נכנס למצב של מצוקה הם, שהוא רוצה להפסיק לעבוד, הוא מרגיש חולשה, שרירו רועדים, הוא מועד וקשה לו להתרכז וכמובן יש ירידה משמעותית במתן השתן. הסוס גם מסרב לאכול ונראה חסר מנוחה. הדופק לב של הסוס הינו 30-40 במנוחה. כל חריגה משמעותית מעידה על בעיה. כל סוס שמתנהג כך יש לתת לו מייד מים לשתיה, לשטוף אתו ולהעמיד

במקום קריר ומאוורר ולהזמין מייד וטרינר! כאומר, מכת חום יכולה להרוג את הסוס. סוס במצב קשה מספיק להזיע והנו חסר מנוחה, הוא יכל להיות המום ולאבד כיוון וחום גופו יכל להגיע ל42-43 מעלות חום. בשלב זה סוס יכל לסבול מהתכווצויות, איבוד הכרה ומוות. סוס שמגיע למצב הזה כבד לא יכל לצנן את עצמו וזקוק לעזרה מיידית שלנו. יש להעבירו מייד לצל ולהזרים עליו מים קרים. אם אין משב אויר יש לפתוח מאוורר או אפילו מספר מאווררים, יש לתת לו לשתות בכמויות קטנות לעתים תכופות, מים עם אלקטרוליטים, ולשים לו שקיות קרח על הראש והצוואר כדי למנוע לאמינייטיס. ניתן לעטוף לו את הפרסות בקרח וכמובן להתקשר לווטרינר.
הרבה יותר קל למנוע מכת חום מאשר לטפל בה.