עמותה הישראלית לסוסי קווטר

HERDA GBED HYPP

שלשה פגמים גנטיים מוכרים היום בעולם הקווטר ולשלשתם דבר משותף – כולם עוברים כמובן בתורשה!. HYPP מצב שרירי שגורם להתכווצויות בלתי רצוניות ושאינן ניתנות לשליטה או חולשת שרירים חמורה שגורמים להתמוטטות ומוות, HERDA גורמת לעור הסוס להתקלף ממנו ומותירה אותו בלתי שימושי לחלוטין, ו-GBED אינה מאפשרת לסייח לצבור סוכר בגוף לאנרגיה מה שבסופו של דבר הורגת אותו.

לפני שנים הוכח מעל כל צל של ספק הקשר בין הזכר Impressive לבין המחלה התורשתית HYPP . לאחרונה נמצא קשר ישיר בין המחלה HERDA לבין הזכר Poco Bueno וממש ברגעים אלה מתנהל מחקר מקיף לבירור מחלה תורשתית נוספת הקשורה לקו דם של סוס קווטר מסוים. עד שלא יוכח חד משמעית הדבר לא יפורסם קו הדם הקשור למחלה GBED . ולמרות זאת אל לנו לחשוב שכל סוס שקשור לקווי דם אלה הנו נושא מחלה או חולה במחלה כלשהי

הכל למעשה תלוי בהורים של הסוס שלכם ובמטען הגנטי שלהם – או במילים אחרות האם הם נשאים של המחלות הללו. היות והגן ל-HYPP הוא גן דומיננטי הורה אחד הנושא את הגן יכל להעביר את הגן (לא את המחלה!!) לצאצא שלו. הגנים ל-HERDA ול- GBED הם רצסיבים כלומר שני ההורים חייבים לשאת את הגן הפגום על מנת להעביר את המחלה. מגדלים רבים מתרחקים מקווי הדם של IMPRESSIVE משום שהם משוכנעים שכל סוס מקו דם זה נגוע במחלת ה-HYPP . דבר זה אינו נכון בכלל.

כיום הדרך היחידה לבלום התפתחות המחלות האלה היא בהרבעות מבוקרות. הבעיה היא בתעשיית הסוסים – יותר מדי הרבעות בתוך המשפחות. חשוב שנכיר את המחלות ונדע את המוצא שלהם היות ורב בעלי הקווטרים אינם בעלי חוות גידול אך עדיין עסוקים ב"גידול אישי" של הסוסה של הסוסה שלו.

HYPP (hyperkalemic periodic paralysis )

HERDA (hyperelastocsis cutis or HC )


לקבלת פרטים נוספים ניתן ליצור קשר עם
607-253-3608 Nena Winand
530-752-1363 Steven White
662-325-1413Ann Rashmir

GBED (glycogen branching enzyme deficiency).